ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΟΛΩΜΟΥ

Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου η Στ΄τάξη συμμετείχε στην εξ αποστάσεως εκπαιδευτική δράση  της Εταιρείας Κερκυραϊκών Σπουδών – Μουσείο Σολωμού Κέρκυρας με θέμα «Γνωρίζω το σπίτι του ποιητή Διονύσιου Σολωμού». Η υπεύθυνη – επιμελήτρια του μουσείου, κ. Ναυσικά Μαρία Φρόνιμου, πλησίασε παιδαγωγικά τους μαθητές και κατάφερε να αλληλεπιδράσει μαζί τους. Έτσι, περιηγηθήκαμε  στο σπίτι του Σολωμού στην Κέρκυρα, όπου έζησε μέχρι το τέλος της ζωής του. Ακόμη, μάθαμε σημαντικά γεγονότα της  ζωή του, προσεγγίσαμε τον χαρακτήρα του, ακούσαμε τη μελοποίηση  του «Ύμνου εις την Ελευθερίαν» από τον Νικόλαο Χαλικιόπουλο Μάντζαρο. Η διαδικτυακή μας συνάντηση ολοκληρώθηκε έχοντας το αίσθημα ότι ως τάξη συμμετείχαμε σε κάτι διαφορετικό και αξιόλογο, ξεφεύγοντας από τα όρια της σχολικής αίθουσας με τη βοήθεια της τεχνολογίας.